Current Membership

Compass Trust Members

 

Compass Members

Term of office commenced:

Date Term ceased

Colin Breathwick 

01.09.21

 

Peter Walker

01.09.21

 

Patrick Rothon

01.09.21

 

New members will be appointed by the current trust members

 

Compass Trustees/ Directors 

Compass Trustees

4 year Term of office commenced:

Date Term ceased

Colin Breathwick

01.09.21

 

Ahson  Mohammed

01.09.21

 

Martin Clark

01.09.21

 

Ian Miller (Chair)

01.09.21

 

Stewart Martin

01.09.21

 

Jane Lyon

01.09.21

 

Sarah Dignasse

16.01.23

 

Jonathan Fryer

16.01.23

 

Peter Hillman

16.01.23

 

 

Trustees are appointed by current members

There are no committees of trustees

The Billericay School Local Governing Body

The term of office for Governors is 4 years

Name

Category

Date of Appointment

Date of End of Mandate 

(if within the last 12 months)

Committee Membership

Patrick Berry

 Headteacher

12.04.21

   

Doreen Knight

Governor  (Chairman)

01.09.21

 

Chair of Governors

Val Manchee

Staff Governor

01.11.2016

 31.08.2022

 

Lee Patmore

Community Governor

14.05.2018

Appointed as Community Governor 16.05.2022

 

 

Jon Payne   

Staff Governor     

01.11.2021

 

 

Gary Shields

Governor 

13.05.2019

 20.05.22

Staffing & Pay

Patrick John

Staff Governor

01.04.2019

 

 

Anna Lehman

Staff Governor

14.11.2022

   

Tom Tong

Parent Governor

04.12.2020

 

Staffing and Pay Committee 

Alison Clifton

Parent Governor

04.12.2020

 

Staffing and Pay Committee 

Paul Kirby

Parent Governor

15.11.2021

 

Staffing and Pay Committee 

Steve Chesney

Parent Governor

15.11.2021

 16.05.2022

 

Lee Street

Co-opted Governor

28.09.2022

 

 

Nicola Tubbs

Co-opted Governor

28.09.2022