Teaching Staff

Here is a list of all the teaching staff with their departments.

Title

Surname

Department

Mr

Abbotts

Head of Mathematics

Miss

Alderson

Mathematics

Miss

Alzapiedi

English

Mr

Atuheire

DT - Product Design Subject Leader

Mr

Bacon

i/c History/ Head of Year 12

Mrs

Baker

i/c Sociology

Ms

Barnes

DT

Mr

Bashford

Science - Chemistry

Mr

Beckett

Head of Personalised Learning/ RE/ Manage Alternative Provision/ Vocational Learning

Mr

Beharrie

PE

Mrs

Bellers

German & French/ EAL & Community Languages Coordinator

Mrs

Berry

Assistant Headteacher - Head of Pastoral , Heads of House, PD, Year 7

Mr

Berry

Deputy Head/ English/ Cover and Timetable, RBLC

Mrs

Billings

PE

Miss

Bolding

English

Mr

Bowers

i/c Religious Studies

Miss

Bradley

Lead Ptactitioner in English & KS6 English Combined

Mr

Brett

Construction Coordinator/ D&T

Ms

Bright

Modern Languages - French

Mrs

Burton

PE/ Community Education School Sports Co-ordinator

Mrs

Byles

Mathematics also Cover Supervisor

Miss

Carton

Head of Newton House/ Geography

Mr

Cass

Head of Humanities and Careers/ History

Miss

Chowdhury

Maths

Mr

Coleman

i/c Media

Mrs

Commons

Personalised Learning

Mrs

Cooper

Assistant Head - SENCO/ Personalised Learning

Mrs

Crabb

Science, Chemistry

Ms

Crombie

Art

Mrs

Cumberworth

Creative Arts / Drama

Mr

Darley

Assistant Headteacher, Logistics & IT Infrastructure, Expressive Arts, Year 9, Maths, ICT

Miss

Dempster

Lead Pactitioner in Maths & KS5

Mr

Chandler-Elkins

Humanities, Business Studies

Mrs

Evans

German

Mr

Fifield

Head of Curie House/ Business Studies

Miss

Frappell

i/c PD, History

Mr

Ganda

Science/ Chemistry

Mr

Geary

PE

Mrs

Gilbert

Maths, ICT

Mr

Gooding

Head of Design and Technology, KS4 Coordinator i/c Systems Control

Miss

Gosling

i/c Art

Mrs

Griffiths

Head of Keller House/ Media

Mrs

Gunn

Head of English

Mr

Halstead

i/c Computer Science, Maths, ICT

Mrs

Hamber

Drama

Mr

Howells

Head of Edison House / PE

Miss

Huang

Science, Chemistry/ Chinese

Mr

James

DT - Construction also Facilities Manager

Mrs

Jarrold

Assistant Head, Head of Languages/ Chinese, French and German

Miss

Johal

i/c Psychology/ Health and Social Care

Mr

John

History

Mrs

Johnson

Drama

Miss

Jordan

KS4 Coordinator Maths & Year 7 Ready Maths Coordinator

Mrs

Keeble

History

Mrs

Keighley

French

Ms

Keim

French/ German/ KS 4/5 Coordinator German

Miss

Keys

PE

Mrs

Martin

Mathematics

Mrs

Mayo

Art

Ms

McFadden

i/c Business Studies & Economics

Mrs

McGavigan

English

Mrs

Miller

i/c Drama

Mrs

Mills

Psychology

Mr

Mitala

Maths & ICT

Mr

Mohammed

Headteacher

Miss

Morrison

English

Mrs

Moulding

Science, Biology

Ms

Mu

KS3 Coordinator Science, Biology

Mr

Murnane

Most/ More Able Co-ordinator/ Geography

Mrs

Murrison

English

Mrs

Mutsure

i/c Food Technology, D&T

Mrs

Nicolaou

Science

Ms

Ouali

Modern Languages

Mrs

O'Callaghan

Geography, Travel & Tourism

Mr

Parkin

Assistant Head, Science, Year 8 / History

Mr

Paul

Design and Technology

Dr

Pavan

Deputy Head of Sixth Form/ Mathematics/ STEM Coordinator

Mr

Payne

Maths, KS4 Maths

Mr

Pead

Assistant Head, D&T, STEM, Lead Practioners, Year 11, Mathematics

Miss

Pidgen

Head of Expressive Arts/ PE

Miss

Pollard

Science, i/c Biology

Mrs

Poole

Science, i/c Physics

Mr

Pursell

Acting KS3 Coordinator English

Mr

Redwood

i/c Boys PE KS3 Coordinator

Mrs

Rey

i/c French

Mrs

Roberts

Mathematics

Ms

Safavi

Mathematics

Dr

Scates

Science - Chemistry

Miss

Shepherd

English

Mr

Sheriff

KS3 Co-ordinator Maths

Mr

Simpson

Science

Mrs

Slater-Matthews

Health Studies and Child Development

Mr

Smears

Science Biology/ KS4 Co-ordinator Science

Mrs

Smears

Deputy Headteacher, Maths, Humanities, Personalised Learning, Exams, Year 10

Mrs

Smith

Assistant Head - Sixth Form, Sociology/ History

Mr

Smith

D&T

Mr L

Smith

Acting KS5 Coordinator English Language & Literature

Miss

Stephens

Maths

Mr

Stokes

Head of Scott House/ Geography

Miss

Suddick

French/ German/ KS3 Coordinator German

Ms M

Taylor

English

Mrs S

Taylor

Mathematics

Mrs H

Thomas

Science

Mrs L

Thomas

Science (maternity)

Miss

Tuckerman

Acting KS4 Coordinator English

Mrs

Valasky

Acting KS5 Coordinator English (Literature)

Mrs

Vincent

English/ 2 i/c Personalised Learning

Mrs

Wallis

i/c Computing & ICT

Mrs

Walshe

Music

Mr

Ward

Teaching School Alliance/ School Direct

Mrs

Waxman

i/c Music

Mrs

Wigglesworth

D & T Textiles/ i/c Textiles

Miss

Williams

Science, i/c Chemistry, D of E Coordinator

Mr

Willis

Assistant Headteacher, Head of Science, Physics

Mr

Wilson

i/c Geography, Travel & Tourism, Leadership of Examinations, School Data Manager/ Geography

Cover Supervisors

   

Mrs

Byles

 

Mrs

Lewis

 

Miss

Olive

 

Mrs

Wheeler